VERİTABANLARI HAKKINDA AÇIKLAYICI BİLGİ

KULLANICILARIN DİKKATİNE TELİF HAKLARI UYARISI

SİSTEMATİK OLARAK ÇOK SAYIDA KOPYALAMA, ÇIKTI ALMA VE/VEYA İNDİRME İŞLEMLERİ YAPILMASI DURUMUNDA, ÜNİVERSİTE`NİN VERİTABANINA ERİŞİMİ, YAYINCI TARAFINDAN KESİLMEKTEDİR

Atatürk Üniversitesine lisanslı Veritabanlarının yanlış kullanımı üniversiteyi ve kullanıcıyı yasal sorumluluk altına sokacaktır. Hangi bilgisayardan, hangi işlemin yapıldığı yayıncılar tarafından elektronik olarak izlenmektedir. Bu nedenle lütfen sistematik download yapmayınız, sadece ihtiyacınız olan bölümlerin çıktısını alarak ya da diskinize kaydederek kullanınız.

Barkod ve PIN numaranızı başkalarına vermeyiniz. Çünkü sizin şifrenizle yapılan bütün kampüs dışı kullanımlar sizin kayıtlarınıza işlenmektedir ve yanlış kullanımdan kaynaklanacak sorumluluk size ait olacaktır.

Tam metin dosyalara ulaşım sırasında lütfen indirme işlemini hızlandırmaya yarayan (Download Accelerator, Flashget, Getright, Mozilla DownThem All,vb.) yazılımlarını kullanmayınız.


 VERİTABANLARINI KULLANIRKEN LÜTFEN TELİF HAKLARINA SAYGILI OLUNUZ.ERİŞİM SAĞLANAN VERİTABANLARI:


 ::: VERİTABANLARI (Harf Sırasına Göre) :::

ACS  (AmerIcan ChemIcal SocIety)

American Chemical Society yayınlarına ait 1879 yılından günümüze kadar olan kimya alanındaki 120 yıllık dergi arşivine tam metin erişim imkanı sağlar.

AIP ( AmerIcan InstItute of PhysIcs ) 

Genel fizik, astronomi, jeofizik, nükleer ve plazma fizik ve mühendislik konularındaki dergilere tam metin erişim sağlar.

 AMA (AmerIcan MedIcal AssocIatIon)

JAMA, Archives of General Psychiatry, Archives of Internal Medicine:

Yüksek Etki Faktörü değerlerine sahip 10 dergiye 1998 yılından günümüze herhangi bir kullanıcı sınırlaması olmadan erişim imkanı sağlamaktadır. Hakemli tam metin dergilerin yani sira doktorların ve tıp ögrencilerinin kendilerini mesleki anlamda geliştirebilmesine olanak sağlayan görsel-işitsel öğeler, resimler, şekiller, tablolar, sunumlar ve küçük sınavlar (quizler) sunan AMA içeriklerine http://jamanetwork.com/ adresi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

 APS (American Physical Society)

American Physical Society (APS) tarafından yayınlanan fizik ve ilgili disiplinlerdeki 12 adet dergiye tam metin erişim sağlanır. Erişim yılları değişiklik göstermektedir.
 

 ASCE

Dünyanın en geniş inşaat mühendisliği araştırma ve uygulama makalelerinin tam metinlerini içeren ASCE Online Research Library, tüm inşaat mühendisliği disiplinlerini kapsamaktadır.

28 Yıllık Online Arşivin tamamı, 2011 ASCE Online Research Library aboneliği kapsamındadır:

34 adet ASCE Dergisinin 1983 yılından günümüze dek olan tüm sayıları.

2001 yılından günümüze dek olan ve sayıları 190’ı geçen ASCE Proceedings

Toplam 600,000 sayfa – yılda 40,000 yeni sayfa eklenmektedir.

Toplam 66,000 yazı – yılda 4,000 yeni makale eklenmektedir.

ASTM  Standards and EngIneerIng DIgItal LIbrary

(Tüm ASTM Dokumanlarina Tamn Metin  Erisim)

 Mühendislerin gereksinim duydukları teknik bilgiye ulaşmalarında geniş bir koleksiyona sahiptir. Uzay mühendisliği, biyomedikal, kimya, çevre, jeolojik, halk sağlığı ve güvenliği, endüstriyel tasarım, tekstil, lastik, plastik, malzeme bilimi, mekanik, nükleer, petrol, toprak bilimi, vb. gibi önemli mühendislik alanlarında yol gösterici bir bilgi kaynağıdır.

Paket ayrıca ASTM standartlarını da içermektedir.

BMJ JOURNALS


BMJ Group tarafından yayınlanan tıp alanında 27 dergi ve kanıta dayalı tıp veri tabanı içerir.

CAB

Tarım, Çevre ve küresel sağlık konusunda temel danışma kaynağıdır.

 CLINICAL KEY

TÜM Elsevier tıbbi ve cerrahi dergileri (600)

TÜM Elsevier tıbbi ve cerrahi referans kitapları (1180)

TÜM Medical ve Surgical Clinics of North America dergileri

TÜM First Consult Point-of-Care klinik monografları (850)

TÜM Procedures Consult içeriği ve ilgili videolar

TÜM Elsevier Procedures Consult videoları

TÜM Clinical Pharmacology ilaç monografları (2.900)

TÜM Elsevier bağlantılı ve destekleyici görseller ve videolar

TÜM Klinik Denemeler - ClinicalTrials.gov veritabanından tüm klinik denemeler

TÜM MEDLİNE içeriği - Tamamı indekslenmiş Medline özetleri

UYGULAMA REHBERLERİ - 4.725+ uygulama rehberi

HASTA EĞİTİM MATERYALLERİ - 15.000+ Hasta Eğitim Materyali

MULTİMEDYA - 17.000+ medikal ve cerrahi video ve 2 milyondan fazla resim, tablo ve grafik içeriği

Elsevier`in yeni urunu Clinical Key doktorlarınızın sorularına daha hızlı yanıt veren daha akıllı bir arama secenegi sunan tam kapsamlı bir veritabanıdır. Elsevier`e ait Clinical Key veritabanı icinde 35 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır.

YARDIM Dergi Listesi |Kitap Listesi

DeepKnowledge  Uzaktan  Erişim

Kampüs dışından veritabanlarına Proxy ayarlarını yapılandırmadan kolayca erişim sağlar. Platformu kullanabilmek için kendineze tanımlı bir hesap oluşturmalısınız.

Ebook  Central Academic Complete

Temel Bilimler, sosyal ve beşeri bilimler mühendislik tıp ve yaşam bilimleri güzel sanatlar gibi 16 akademik disiplinde koleksiyonları kapsamaktadır. Güncel rakamla 70.000 e-kitaba erişim sağlanmaktadır.

Kitap  indirme

EBSCOHOST

1-Academic Search Complete (Tüm disiplinler) 7300 Hakemli dergi olmak üzere 8500 dergiyi kapsar.

2-Business Source Complete (İktisadi ve İdari Bilimler) İktisadi ve idari bilimler alanında üretilmiş, dünyanın en kapsamlı tam metin veritabanıdır. Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Veritabanı içerisindeki tam metin makaleler, 1886’lı yıllara kadar geriye gitmesinin yanısıra (JSTOR’un Business koleksiyonunu büyük oranda içerir), 1.300’den fazla akademik dergide yayınlanan makalelerin atıf bilgilerine de erişmek mümkündür (ISI sadece 234 derginin atıf bilgileri vermektedir ).

3-Dynamed (Tıp, hemşirelik, kanıta dayalı tıp):

DynaMed, araştırma kaynakları sınırlı ve doğrudan tanı ve tedaviye yönelik bir sistematikle hazırlanmış, hastalıklar ve tadavileri ile ilgili en güncel bilgileri kullanıma sunan, kanıta dayalı bir tıp tıp veri tabanıdır. National Science Foundation - NSF ( ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile üretilmiştir ödüllü bir üründür 1.800’den fazla hastalık hakkında doğrudan tedavi ve tanıya yönelik bilgiler verir. Basit ancak güçlü konulara ayrılmış bir menü, doktorlara, tıp öğrencilerine ve diğer sağlık profesyonellerine, saygın yayınlar, kuruluşlar ve katkıda bulunan klinik çalışanlarının verdiği üst düzey, sentezlenmiş bilgilere erişme olanağı sağlar. DynaMed içerisindeki bilgiler her gün gözden geçirilir ve 400’den fazla kanıta dayalı tıp dergisi doğrudan ve dolaylı erişim sağlar.

4- ERIC (Eğitim) Eğitim ve ilişkili akademik disiplinlerdeki araştırmacıların temel danışma kaynağıdır. Educational Resource Information Center (Eğitim Kaynakları Bilgi Merkezi) tarafından üretilen bir veri tabanıdır. 1966 yılından günümüze 1.3 milyondan fazla kayıt ( makaleler, kitaplar, tezler, bildiriler, teknik raporlar vb dokumanlar ) kullanıma sunulmaktadır. Veritabanında 600’den fazla dergi indekslenmektedir. EBSCOhost ERIC veritabanıyla 323 binden fazla ERIC dokumanına tam metin olarak erişim mümkündür.

5-GreenFILE(Çevre ve ilişkili disiplinler)

6-Library, Information Science & Technology Abstracts with Full Text ( Kütüphanecilik)

7-MEDLINE (Tıp):

Tıp, hasta bakımı, dişçilik, veterinerlik, sağlık bakım sistemi, klinik öncesi bilimler ve benzeri birçok konu hakkında önemli tıbbi bilgiler sağlamaktadır. National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MEDLINE, 4.800`den fazla geçerli biyomedikal dergide yayınlanan makalelerin özetlerini içermektedir. Medline kendisine özel, detaylı MeSH konu başlıklarını ve indeksleme yöntemlerini içermektedir.

8- Teacher Referance Center

9-MasterFILE Complete: Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi  alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin  popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

10-Newspaper Source Plus: Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

11-ApplIed ScIence  & BusIness PerIodIcals RetrospectIve: 1913-1983

Applied Science & Business Periodicals Retrospective, 1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.


EMERALD

İsletme, yonetim, ekonomi ve kutuphanecilik konularinda dergi ve kitaplarini iceren veri tabanidır.

Emerald Social Sciences eKitap Serileri:

Bu listede geçen e-kitaplar, lisans döneminin sonuna kadar, 31 Aralık 2019 tarihine kadar erişime açık olacaktır. Daha çok eğitim ve sosyoloji konusunda seri kitaplar içeren Sosyal Bilimler seri kitap paketi 1999 yılından başlayan eski ciltleri de dahil olmak üzere, yeni yayımlanacaklarla birlikte söz konusu tarihe kadar erişime açık olacaktır.

 Sociology Kitapları

  Education Kitapları


HeInonlIne

Hukuk konulu 2000`den fazla dergiyi, ilk sayılarından itibaren indexleyen bir veritabanıdır. Ulaştığınız makaleleri sayfa sayfa okuyabilir, basılı çıktısını alabilir yada tamamını PDF formatında bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

HİPERKİTAP

Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 12.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır.

Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 12.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android cihazlara, ipad ve iphonelara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler. “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

HukukTürk

Her gün güncellenen, birbirine hiperlinklerle baglanmis T.C. Mevzuati (Kanunlar, KHK’ler, Tüzükler, Yönetmelikler, B.K. Kararlari, Genelgeler, Tebligler). Kanun maddeleri ve konulari ile iliskilendirilmis, özü yazilmis, tasnifli Içtihatlar (Yargitay, Danistay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa Insan Haklari Mahkemesi Kararlari). Resmi Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve degisiklikler ayni gün yerlerine islenmektedir. Ayrica Mevzuat Gruplari, Türk Hukuk Bibliyografyasi, Dilekçe ve Sözlesme örnekleri, Kanun Tasarilari, Yeni ve Degisen Mevzuat, Hukuk Sözlügü (metinlerle iliskilendirilmis) ve Hukuki Duyurular gibi faydali servisler yer almaktadir.

IEEE/IET  ElectronIc LIbrary (IEL)

IEEE Xplore veritabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır. 413 dergi 1220 konferans bildirisi, yıllık toplantılar ve 2400 IEEE standardı bulundurmaktadır
 IEEE Xplore® ile; Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

YARDIM

INFORMA HELTHCARE

   
Aşağıda içerik bilgisi olan dergiler Taylor&Francis  veritabanına aktarılmış olup; bu link üzerinden tarama yapılacaktır

165 Hakemli dergi’de, 2,8 Milyon sayfadaki 350.000 makaleye erişin !!! Informa Healthcare‘in misyonu; sağlık yayıncısı olarak, bilim insanlarını, araştırmacıları, kütüphanecileri, klinik çalışanlarını güvenebilecekleri ve kullanabilecekleri bilgiyle donatmaktır.

Informa Healthcare, bilimsel ve klinik çevrelerde ticari ve akademik bilginin dağıtımına yardım için, kütüphanecilere ve bilgi uzmanlarına bu kaynakları en iyi şekilde yönetmek için gerekli araçları sağlamaktadır.

Araştırmacılar ve Klinisyenler için 2.8 Milyon sayfalık bilgi birikimi.

Günümüzden 1918’e kadar kapsayan sayısal arşiv,

Abonelik boyunca abone olunan dergi arşivine erişim,

Basit ve kolay kullanımlı platform

InstItute of PhysIcs  (IOP)

Institute of Physics yayınevine ait 69 dergiye tam metin erişimi sağlar. Fizik konusunda tam metin makale koleksiyonu Biomedikal mühendisliği, fizik, malzeme mühendisliği, elektrik ve bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği. 1874 yılından günümüze kadar erişilebilir.

Kılavuz

IThentIcate (İntihali  Engelleme)

Akademik topluluk arasında önemli bir yer tutan "İntihali engelleme" konusu özellikle son yıllarda ülkemizdeki üniversitelerin daha fazla ilgi duyduğu bir konu haline gelmiştir. Akademik yayınlarla ilgili intihali engelleme konusunun öneminden hareketle, TÜBİTAK -ULAKBİM tarafından sağlanan ve doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan İThenticate intihali engelleme programı üniversitemizde kullanıma açılmıştır.

İlgili programa erişim sağlanabilmesi için üniversitemizde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerinin Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığınca sadece sisteme tanımlama işlemleri yürütülecektir. Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır. 

İlgili öğretim üyelerinin sisteme tanımlanması için ihtiyaç duyulan bilgiler şunlardır; Ünvan, Ad Soyad, E-posta, Dahili Tel. Bu bilgilerin kutuphan@atauni.edu.tr Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Tanımlama işleminden sonra kullanıcının belirtmiş olduğu e-posta adreslerine programa giriş için kullanacakları şifre program tarafından otomatik olarak gönderilecektir.

Bu kullanıcı adı ve şifre www.iThenticate.com

adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır. Programa ilk girişinizde sistem sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:

Program, öğrenci ödevi ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalı, kişisel akademik çalışmaların analizinde kullanılmalıdır.

JSTOR (Journal Storage)

Çeşitli konularda (Temel bilimler, sanat, edebiyat, matematik, ekonomi, dil, istatistik, müzik, ekoloji, botanik vs.) ilk cildinden itibaren tam metin dergi veri tabanıdır. Uluslar arası düzeyde yayınlanmış 909 hakemli dergiyi kapsamaktadır. Geriye dönük sayılar, dergilerin ilk sayısından en son iki veya beş yıl öncesine kadar gitmektedir. Dergilerin son yılları hariç, geriye dönük bütün yıllarına tam metin erişilmektedir. JSTOR`da dergilerin seçimi dört temel kritere dayanmaktadır: Atıf etki faktörü verileri, Alan ile ilgili uzmanların değerlendirmeleri, Dergiye abone olan kuruluş sayısı, Yayımlanmaya başladığı tarih. JSTOR`da yer alan dergiler 600dpi bitonal TIFF formatında “rich digital master” olarak arşivlenirken, kullanıcıya belgeyi TIFF, PDF ve Post Script gibi değişik formatlarda elde etme seçenekleri sunulmaktadır. Veri tabanı taramaları sırasında doğru tarama sonuçları getirebilmek amacıyla, kullanıcının direkt olarak erişemediği, ancak OCR kullanılarak oluşturulmuş metin tarama imkanı veren bir indeks kullanılmaktadır.

YARDIM

DERGİ  LİSTESİ


1940 yılından günümüze kadar matematik ve uygulama alanları ile ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren, “Amerikan Matematik Derneği” tarafından oluşturulan bir veri tabanıdır. Matematik alanında dünyadaki en geniş veritabanıdır. Bu veritabanı, 190`ın üzerindeki dergide 119.000`den fazla çevrimiçi makalenin tam metinlerine erişimi sağlar.

Bu veri tabanı iki bölümden oluşuyor; İlk bölüm olan Mathematical Reviews, Matemetikle ilgili eleştirilerin tam metinlerine erişim olanağı sağlıyor. İkinci bölüm Current Mathematical Publications ise, Güncel matematik yayınları kısmı henüz yayınlanmamış veya çok yakında çıkacak olan yayınlarla ilgili bibliyografik verilere ait bir konu indeksidir. Burada listelenen yayınlar daha sonra matematik eleştirilerine giriyor. Matematikle ilgili yayınlar günlük olarak, eleştiriler aylık olarak güncelleştiriliyor.

MENDELEY

Mendeley Institutional Edition Referans  Yönetim Sistemi 

Tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma ve farklı dergi formatlarına göre kaynakça düzenleme vb. işlevleriyle, Referans Yönetim Sistemi Mendeley sistemi, ULAKBİM tarafından üniversitemizin erişimine sunulmuştur.

MENDELEY; araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine, düzenlemelerine, geliştirmelerine ve diğer akademisyenler ile çevrimiçi işbirliği yapmasına imkân sağlayan akademik sosyal ağ ve referans yönetim aracıdır.

NATURE

 Nature  dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

2-Academic Journals (40 dergi):

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

 Palgrave  Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Erişim Springer Link üzerinden olmaktadır.


Temel bilimler, sosyal ve beşeri bilimler, mühendislik, tıp ve yaşam bilimleri konularını ele alan makalelere tam metin erişim sağlamaktadır.

Dergi Listesi | Kullanım Klavuzu

 OVID-LWW  LIppIncott WIllIams and WIlkIns 

Lippincott Williams & Wilkins (LWW) tıp alanında dünyanın önde gelen yayınevlerinden biridir.Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri, elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır.

 • Lippincott Williams and Wilkins (LWW) yayınevine ait 280 Tıp dergisi, Tamamı tam metin, Ambargosuz, İmpakt Faktörü yüksek (IF = Bir dergide çıkan makalelere son 2 sene içinde yapılan atıf sayısı / son 2 senede dergide çıkan toplam makale sayısı), Hakemli, Güncel, Sınırsız kullanıcı, Uzaktan erişim, anahtar kelime ile arama yapıldığında, makalelerdeki tüm kelime, grafik, resimler taranır.
 • MEDLINE’a OVID platformundan ücretsiz erişim (1950-günümüze)
 • 319 Open Access dergisine OVID platformundan erişim

Tanıtım  Broşürü Yardım  Dergi  Listesi

PNAS:

( Proceedings of The National Academy of Sciences of the  United States of America)
 Biyolojik, fiziksel ve sosyal bilimleri içerir. 1914 yılında kurulmasından bu yana PNAS, akademik alanda en son gelişmeleri yansıtan araştırma raporları, yorumlar, eleştiriler, görüş açıları, konferans makaleleri ve faaliyetleri yayımlamaktadır. The National Academy yaklaşık olarak 2.100 üyeden ve 198 tanesi Nobel Adayı olan 385 yabancı üyeden oluşmaktadır.

Etki Faktörü (2011): 9.681

60’tan fazla ülkede aboneleri mevcuttur.

Ek materyaller elektronik yayında mevcuttur.

1915 yılına uzanan arşivleri mevcuttur.

“Sustainability Science” 2006 yılında başlatılmış olan yeni bir bölümdür. Bu alan, insanın gelişmesi ile doğal çevre kesişim noktasındaki sorulara değinmekte ve doğal ve sosyal bilimler ile mühendislik ve tıp alanlarında çeşitli disiplinleri bir araya getirmektedir.

“Special features” Önemli veya yeni yeni ortaya çıkmakta olan konuların üzerinde duran tezlerin bir koleksiyonudur ve alanında lider konumunda olan kişiler tarafından üretilen hakem onaylı araştırma makalelerini de içerir.

Erişim Linki: www.pnas.org

ProQuest  Central

Bu veritabanı her düzeyden araştırmacı için merkezi kaynak vazifesi görür. 160`dan fazla konu alanını kapsayan ProQuest Central süreli içeriğin en büyük birikmiş veritabanıdır. Ödüllü çevrimiçi referans kaynağı son derece saygın ve çeşitli bilimsel dergiler, ticari yayınlar, magazinler, kitaplar, gazeteler, raporlar ve videoları içermektir.

ABI/INFORM  Complete

Accounting  & Tax

Banking  Information Source

Canadian  Newsstand Complete

CBCA  Complete

Hoover`s  Company Profiles

Pharmaceutical  News Index

ProQuest  Asian Business & Reference

ProQuest  Biology Journals

ProQuest Career and Technical  Education

ProQuest  Computing

ProQuest  Criminal Justice

ProQuest  Education Journals

ProQuest  European Business

ProQuest  Family Health

ProQuest  Health & Medical Complete

ProQuest  Military Collection

ProQuest  Newsstand

ProQuest  Nursing & Allied Health Source

ProQuest  Psychology Journals

ProQuest  Religion

ProQuest Research Library

ProQuest  Science Journals

ProQuest  Social Science Journals

ProQuest  Telecommunications

Snapshots
   

 ProQuest  DIssertatIons and Theses Global

Mühendislik, Tıp Bilimleri, Fizik, Psikoloji, Eğitim, Edebiyat, Felsefe, Sosyal Bilimler, İletişim ve Sanat konularına kadar tüm akademik alanlardaki doktora ve master tezlerini kapsamaktadır.

1997 yılından itibaren yayınlanmış yaklaşık 1.4 Milyon doktora ve mastır tezlerine Tam Metin (Full Text) ve PDF formatında erişim imkanı sağlar.

1861 den günümüze WEB üzerinden 2.9 Milyonun üzerinde doktora ve mastır tezini kapsar.

Her yıl 1000’den fazla seçkin akademik kuruma ait yaklaşık 55.000 doktora ve 25.000 yeni master tezi dijital ortama ilave edilmektedir.

Tezler Adobe Acrobat PDF formatında dijital ortama aktarılmaktadır.

PROQUEST  DISSERTATION& THESES KULLANIM KILAVUZU


RSC  (Royal SocIety of ChemIstry)

 Erişim Adresi: http://pubs.rsc.org/
 ChemSpider Erişimi: www.chemspider.com

 1841 yılında kurulan Royal Society of Chemistry analitik kimya, biyomoleküler kimya, biyometal, biyoteknoloji, katalizörler, kimyasal biyoloji, kristal mühendisliği, çevre bilimi, yeşil kimya, inorganik kimya, malzeme bilimi, medikal bilimleri, nano teknoloji, doğal ürünler, organik kimya, fotokimyasal bilimler, foto-biyolojik bilimler, fiziko-kimya, polimer bilimler, yumuşak malzemeler, ve sistemler biyolojisi gibi kimya biliminin tüm dallarını kapsayan dergiler ve kitaplar yayımlamaktadır.

Abonelik kapsamında; 1841 yılından günümüze yayımlanmış 42 dergiye, 7 adet veri tabanına, kimya ile ilgili son gelişmelerden haberler sağlayan 2 magazin dergisine ve RSC’nin 30 milyondan fazla kimyasal yapıya ilişkin detaylar veren bileşen arama motoru ChemSpider veri tabanına ücretsiz olarak erişim verilecektir.

 SAE  TechnIcal Papers

   SAE Digital Library Technical Papers, otomotiv, havacılık ve uzay sektöründe tasarım, AR-GE, üretim ve kalite kontrol departmanlarına yönelik teknik dokümanları kapsar.
 Yeni ürün geliştirme ve proje planlama aşamalarında fayda sağlayan, işletmenin küreselleşme ve uyumluluk programlarını destekleyen zengin bir içeriğe sahiptir. Havacılık-uzay, otomotiv ve ticari araç mühendisleri için bir SAE Digital Library aboneliği, SAE International ve diğer önemli kuruluşlardan 130.000 tam metin teknik çalışmaya, standarta, e-kitaba ve dergiye erişmenin en uygun maliyetli ve etkin yoludur. (Toplamda 175.000`den fazla dokümana erişim)

YARDIM

  

SAGE

SAGE Publication tam metin dergi koleksiyonunu: iletişim, eğitim, yönetim ve organizasyon, malzeme bilimi, kriminoloji, hemşirelik ve sağlık bilimleri, siyaset, politika, psikoloji, sosyoloji ve kentsel araştırmalar ve şehir planlama gibi konularda 446 adet tam metin dergiye erişim olanağı sunuyor.

ScIenceDIrect:  SubscrIbed Content

Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 1.700 dergiye 1995 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlar. Elsevier ScienceDriect 2003 yılında Academic Press/Ideal ile birleşmiştir. Academic Press/Ideal tarafından yayınlanan dergilere de bu veritabanı altından erişilmektedir. Ayrıca ScienceDirect, web üzerinde güvenilir bilimsel siteleri tarayan Scirus isimli yeni bir web tarama hizmetini de kullanıma sunar.

YARDIM

 ScIFInder (ChemIcal  Abstracts) 

SciFinder, basılı versiyonu olan Chemical Abstracts`la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907`den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır. 10500`den fazla güncel dergi ve 59 patent birimine ait patent bilgilerini içerir. 50 milyondan fazla organik ve inorganik madde bilgisi ile dünyada en geniş bilgi içeren veri tabanıdır. İçerik indeksleri, bilim adamları tarafından oluşturulmuştur. Tamamen web tabanlı olup herhangi bir program yüklemenize gerek yoktur 18 milyondan fazla kimyasal reaksiyonu bünyesinde bulundurup, bunları tarama olanağı sağlamaktadır. Ayrıca 24`er milyon proton ve Karbon NMR spectra arşiviyle bu alandaki en büyük koleksiyona sahiptir.

SciFinder Kullanıcı Hesabı Oluşturulması : SciFinder veritabanından yararlanmak isteyen kullanıcılarımız ilk olarak bir hesap oluşturmalılar. Herhangi bir sorun yaşanmaması için kayıttan önce aşağıdaki açıklamala ve yönlendirmeleri takip etmeniz önerilir.

Erişim : Kayıt sayfasına üniversite IP`lerinden ulaşmalısınız.

Kayıt linki: https://scifinder.cas.org/registration/index.html?corpKey=9B8FF609X86F35055X6C34695316326882E5

Erişim linki: https://scifinder.cas.org

e-mail adresi : @atauni.edu.tr uzantılı olmalı
 Kullanıcı adı : 5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir.

Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz, en azından şifrenin 2 karakteri kullanıcı adından farklı olmalı. Şifre : 7-15 karakterli ve aşağıdaki 4 maddeden en az üçüne uygun olan kombinasyondan oluşmalıdır.
 1-) Harf 2-) Sayı 3-) Büyük-küçük harf kombinasyonu 4-) alfa numerik olmayan karakter, örneğin; *,#,@,%,& * Form tamamlanıp gönderildiğinde, kayıt sırasında kullanılan @atauni.edu.tr uzantılı adrese onay linki gönderilir, bu link (en geç 48 saat içerisinde) tıklandığında hesap yaratılmış olur.

SCOPUS

Kaynak Türü: E-Atıf, E-Dizin

İçerik: Bibliyografik & Öz

Fizik, kimya, matematik, mühendislik, sosyal bilimler, psikoloji, ekonomi, biyoloji, tarım ve çevre bilimleri ve fen bilimleri.

1996 yılından günümüze kadar erişilebilir.

Yardım

SOBIAD

Sobiad, Sosyal Bilimler alanında yayınlanan 570 derginin indekslendiği, atıflarının bulunduğu bir veritabanıdır. Aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu yerli bir indekstir.

SOBİAD'da;

* 570 adet dergi bulunmaktadır.

* 170,281 adet makale bulunmaktadır.

* 3,382,514 adet atıf bulunmaktadır.

* dergi, makale ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.


SPORTDIscus wIth Full Text 

Sport Information Resource Centre (SIRC) tarafından geliştirilen Sport Discus; spor, fitness ve spor hekimliği konularında 520 den fazla dergi içeren tam metin bilgi veren bir veritabanıdır. Uluslararası kapsamda bu veritabanı egzersiz fizyolojisi, spor hekimliği, fizik tedavisi, fitness, antrenman, antrenörlük ve diğer spor dallarıyla ilgili konularda dergi ve monografik literatürün bibliyografik künyelerini içerir. Tez ve monografilere 1949 yılından, dergilere ise 1975`ten günümüze erişim mümkündür

SPRINGER  LİNK

Springer Link veritabanı, Springer Yayınevi`ne ait 1396 adet süreli yayına, tam metin erişim olanağı sağlamaktadır. İçerdiği başlıca alanlar; Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik, Fizik ve Astronomi, Kimya ve Materyal Bilimleri, Yer ve Çevre Bilimleri, Biyotıp ve Yaşam Bilimleri, Tıp, İşletme ve Ekonomi, İnsanlık, Sosyal Bilimler ve Hukuk, Davranış Bilimleridir

YARDIM

EĞİTİCİ  VİDEO


SPRINGER  E-BOOKS

2007 yılında sahiplik modeliyle 11 Başlık altında Springer Yayınevine ait elektronik kitapları içermektedir "Yeşil işaretli" Kitaplara tam metin erişim hakkı vardır.

SUMMON FEDERE ARAMA MOTORU

* 360Search; tek bir arayüz ile sahip olduğunuz elektronik kaynakların sonuçlarının aynı anda görüntülenmesine imkân veren bir servistir.

  

TURNİTİN  (İNTİHAL/ BENZERLİK RAPORU)
   
    Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır.
 Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır.
 
   YARDIM:

   Tanıtım Broşürü:


   Ödev Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:


Taylor& Francis

Taylor & Francis yayınevi tarafından yayınlanan toplam 1039 dergiyi kapsar. Bu dergilerin 552 adeti Sosyal ve Beşeri Bilimler; 487 adeti ise Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp alanında yayın yapmaktadır. Taylor&Francis Yayınevi ne ait Agricultural and Biological Science, Art&Humanities, Business and Management, Chemistry, Computer Science, Earth and Planetary Science, Economics and Econometrics, Education, Energy and Power,Engineering and Technology,Environmental Science, Geography, Health Science, Life Science, Materials Science,Mathematics, Neuroscience,Physics and Astronomy,Psychology, Science, Social Science konularını içeren dergilerden oluşmuş bir veri tabanıdır.

ThIeme-Connect

Thieme Kimya paketine aboneliğimiz mevcuttur.

TSE (TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ)

STANDART ARAMA:

Abone olduğumuz Standartlar listesine bu yolu izleyerek ulaşabilirsiniz. Linke tıkanıldığında Standart arama sayfasına yönlendirileceksiniz. Gelen menüden detaylı arama yapabilirsiniz.

Kütüphaneden şahsen veya E-Posta ile Standart Talep etme Yöntemi:

 • Standartların e-posta ile gönderilebilmesi için TSE Standart Talep Formunu doldurmanız gerekmektedir.
 • Talep Formu alanına Ad, Soyad ve e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir.
 • Sorun yaşamanız halinde kutuphan@atauni.edu.tr adresine ya da kampüs içerisinden 1234 numaralı dahili hat üzerinden sorunu bize bildirebilirsiniz.
 • Atatürk Üniversitesi mensubu olmayan kullanıcılarımız bu hizmetten yararlanamazlar.
 • TSE Standart Talep Formuna Standart numarası ve adının yazılması zorunludur. Aksi takdirde standart talebiniz dikkate alınmayacaktır.
 • İstekler iş yoğunluğu dikkate alınarak istek tarihinden itibaren 3 (Üç) iş günü içerisinde e-posta ile gönderilecektir.
 • Aynı gün içerisinde aynı kişi en fazla 3 standart isteğinde bulunabilir.
 • Aşağıdaki tabloda kullanıcı gurupları belirlenmiş olup; 1 (Bir) ay içerisinde her bir kullanıcının isteyebileceği toplam standart sayısı belirtilmiştir.
 • Kullanıcı Grubu
 • İstenilebilen Standart Sayısı ( 1 Bir Aylık)
 • Öğretim Elemanı
 • 40
 • İdari Personel
 • 30
 • Y.Lisans/Doktora Öğrencisi
 • 30
 • Lisans Öğrencisi
 • 20


UpToDate

Guvenilir Kaynak
 UpToDate, sahip oldugu 360.000`den fazla kullanicisi ile dunyanin en guvenilen medikal bilgi kaynaklarindan birisidir. UpToDate, TIP alaninda karsilastirildigi hemen hemen tum veri tabanlarindan daha cok kullanilmaktadir. Uluslarararasi capta 145`den fazla ulkede binlerce hastane doktoru tarafindan kullanilmasi UpToDate`e dunya capinda gosterilen guvenin onemli bir gostergesidir.

Eksiksiz ve Objektif İcerik
 UpToDate kurumsal yayincilik ilkelerine siki sikiya baglidir. Yazar ve editor kadrosu, yayincilik standartlarini yerine getirmek icin koordineli calismalarini titizlikle yurutmektedirler. Kapsam dahilindeki tum bilgiler 3 asamali denetim surecinden gecirilerek icerigin tam olarak dogrulugu ve en guncel kanita dayali olarak guncellenip guncellenmedigi kontrol edilmektedir. UpToDate hic bir tibbi ticari ilac firmasindan odeme kabul etmez, boylelikle veri tabaninda sunulan bilgilerin hic bir dis etkene bagli olmaksizin tamamen objektif olarak hazirlanmis oldugu garanti edilmektedir.

Kanita Dayali Tavsiyeler
 UpToDate yazar ve editorleri; 430`dan fazla hakemli dergi, online medikal kaynak ve rehber arasindan en guncel kanita dayali tibbi olaylari titizlikle incelemekte ve degerlendirmektedirler. Tedavi tavsiyeleri uluslararasi capta kabul gormus denetim standartlari icerisinde derecelendirilmektedir. UpToDate personeli; standartlarin tam olarak yerine getirilerek en iyi tibbi kararlarin alinmasini saglamak icin, kanita dayali tip dalinda dunya capinda unlu uzmanlar ile koordineli calismalarini kesintisiz olarak yurutmektedir.

UpToDate Klinik Sorulari Cevaplamaktadir
 Yapilan arastirma sonuclarina gore doktorlar gunde ortalama 11 tibbi soru ile karsilasmaktadirlar. Bu sorularin sadece %55`inin cevaplari arastirilmakta ve bunlarin da sadece %40`i cevaplanmaktadir. Bunun birkac sebebi vardir: zaman eksikligi, soruyu onemsiz olarak gormek ve ilgili sorunun cevabinin bulunmadigina inanmak.

Video kilavuzlar:

Kayıt: https://www.youtube.com/watch?v=KMe69G3vBm8 

Mobil kullanım video kılavuz: https://www.youtube.com/watch?v=SaLtPjVJYHQ

Türkçe  Kullanım Klavuzu


Web of ScIence  (Web of Knowledge)

(Web of Science`ı kapsar): Üç veritabanından oluşur Science Citation Index Expanded (1945-present), Social Sciences Citation Indexes (1956-present) ve Arts & Humanities Citation Index (1975-present) atıf indekslerinin Web ortamında taranmasına imkan veren çok disiplinli bir veritabanıdır. Conference Proceedings, Journal Citation Reports ve Derwent Innovation Index erişimi vardır. (EndNote Web, ücretsiz bir bibliyografya uygulamasıdır. Web of Knowledge içerisindeki EndNoteWeb linkleri kullanılabilir. Tutorial)

YARDIM

WoS  ResearcherID Kullanımı:

WIley-Blackwell 

Sağlık Bilimleri, Ziraat, Veterinerlik, Kimya, Bilgisayar Bilimi, Yeryüzü ve Çevre Bilimi, Eğitim, Muhasebe, Mühendislik, Teknoloji, Hukuk, İşletme, Ekonomi, Matematik, İstatistik, Tıp, Fizik ve Astronomi, Polimerler, Malzeme Bilimi, Psikoloji, Sosyal Bilimler ve Sanat konularında 1367 adet dergiyi kapsayan bir veri tabanıdır.


 YARDIM

İndirilebilir Ekler