Atatürk Üniversitesi, Erişilebilirlik İçin Bir İlki Gerçekleştirdi

12 Ekim 2017

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Erişilebilir Üniversiteler Semineri”nin ilki Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Seminere; Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Gündoğdu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Cemil İlbaş, Engelsiz Yaşam Merkez Müdürü Mehmet Polat, Erişilebilirlik Dairesi Başkan Vekili Dr. Deniz Çağlayan Gümüş ile çevre illerde bulunan üniversitelerin temsilcileri katıldı.

Türkiye genelinde üniversitelerde erişilebilirliğin öneminin vurgulanması, erişilebilirliğin tüm üniversitelerde yaygınlaştırılması bağlamında düzenlenen Erişilebilir Üniversiteler Semineri Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın konuşmasıyla başladı.

Başarılarla dolu 60 Akademik yılı geride bırakan Atatürk Üniversitesi’nin temel hedefinin engelli bireyler dâhil herkesin tümüyle erişebileceği bir üniversite olduğunun altını çizen Rektör Çomaklı; “Herkesin özgür ve eşit biçimde eğitim hakkını kullanabilmesi, çağdaş toplumların vazgeçilmez bir özelliğidir. Bu gerçekten hareketle, sorumluluğumuzun bilincinde olarak, engelsiz ve kolay erişilebilir bir üniversite oluşturmak adına Üniversitemizde gerçekleştirilen fiziksel çalışmaların tamamı, engelli öğrencilerimizin yaşamını kolaylaştıracak biçimde, tüm kampüsü kapsayacak şekilde yürütülmektedir” diye konuştu.

“Duyarlı Bir Yerleşke Oluşturmanın Öneminin Farkındayız”

Atatürk Üniversitesi olarak tüm bölümlerimiz, birimlerimiz, merkezlerimiz, kurullar ve komisyonlarımız aracılığı ile öğrencilerimizin çeşitliliğinin ve farklılıklarının üzerinde hassasiyetle duruyoruz diyen Çomaklı, erişilebilirliğin önemine değinerek kültürel açıdan duyarlı bir yerleşke oluşturmanın öneminin farkında olduklarını belirtti.

Rektör Çomaklı ayrıca, amaçlarının engelli öğrencilere destekleyici ve iyi kaynaklarla donatılmış bir ortam sağlayarak onların akademik başarı ve eğitimleri önündeki kısıtlamaları kaldırmak, öz-farkındalıklarını ve birey olarak bağımsızlıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak olduğunu da sözlerine ekledi.

“Erişilebilirlik Kesintiye Uğramadan Sürdürülebilirse Bir Anlam Taşır”

Üniversitelerde yapılacak düzenlemelerle kentsel ölçekte yapılacak düzenlemeler arasında bir bağın oluşturulması ile ancak kesintisiz ya da engelsiz bir başarının sağlanacağını dile getiren Rektör Çomaklı; “Tüm engelli öğrenciler için güvenli ve erişimi kolay bir akademik çevrenin oluşması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Ekip yaklaşımı ile engelli öğrencilerimize öğrenme süreçlerini kolaylaştırıcı yöntem ve uygulamaları bulmak, bütünleştirici ortamlar oluşturmak için gayret gösteriyoruz.

Bugün burada, Üniversitemizin ev sahipliğinde bir araya geldiğimiz, Erzurum ili ve çevre illerden 21 üniversitenin temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen bu seminerin, tüm engellerin bilgi, empati, sorumluluk ve üst duyarlılıklarla ortadan kaldırılmasını sağlayacak kullanılabilir, sürdürülebilir, etkili sonuçlara vesile olacak bir etkinlik olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Seminerin ardından Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi’ye katkılarından dolayı plaket verdi.

BASIN MERKEZİ

Fotoğraf Galerisi

  • görsel 1.jpg
  • IMG_5149.JPG
  • IMG_5130.JPG