Hınıs Meslek Yüksekokulu

Yüksekokulumuzda yeni açılan programlarımızın açılmasında, 2019 yılı 450 öğrenci ve 2020 yılında 600 öğrenci sayısı hedefine ulaşmasında katkı sağlayan, başta Sayın Rektörümüz Prof.Dr. Ömer ÇOMAKLI'ya, Sayın Milletvekillerimiz Recep AKDAĞ' a ve Zehra TAŞKESENLİOĞLU' na, Sayın Hınıs Kaymakamımız Bülent AY' a ve Sayın Hınıs Belediye Başkanımız Erdoğan EREN' e katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Doç. Dr. Serkan YILDIRIM
Hınıs Meslek Yüksekokulu Müdürü

Tarihçe

        Atatürk Üniversitesi Hınıs Meslek Yüksekokulu; 1998 yılında Teknik Programlar Bölümüne bağlı olarak Gıda Teknolojisi, İnşaat ve Su Ürünleri Sağlık Programları Bölümü Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağ...

        Atatürk Üniversitesi Hınıs Meslek Yüksekokulu; 1998 yılında Teknik Programlar Bölümüne bağlı olarak Gıda Teknolojisi, İnşaat ve Su Ürünleri Sağlık Programları Bölümü Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Programları açılmıştır.1999 - 2000 Eğitim-Öğretim Yılında Teknik Programlar Bölümü Gıda Teknolojisi ve Sağlık Programları Bölümü Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Programına alınan 12 öğrenci ile eğitim-öğretime başlanmıştır. 2002-2003 öğretim yılında İktisadi ve İdari Programlar bölümüne bağlı olarak Muhasebe Programı açılmıştır. 2008-2009 öğretim yılında Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Programın ismi Veteriner Sağlık Teknikerliği olarak değişmiştir. 2009-2010 Eğitim-Öğretim  Veteriner Sağlık Teknikerliği Programın ismi ''Laborant ve Veteriner Sağlık''  olarak değişmiştir. 2016 yılında Gıda İşleme Bölümüne bağlı Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi programı açılmış ancak tercih oranı düşük olduğu için yarı pasif hale getirilmiştir. İnşaat Bölümü'nde yeterli sayıda öğretim görevlisi olmadığı için de bu programa henüz öğrenci alınmamıştır.2017’de Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü açılmış ve bu bölüme bağlı Çocuk Gelişimi Programına 2018-2019 öğretim yılında öğrenci alımı başlamıştır.2018 yılının sonunda Tıbbi Hizmetler Bölümüne bağlı Eczane Hizmetleri ile Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programlarının açılması uygun görülmüş olup 2019-2020 eğitim yılında öğrenci alımına başlayacaktır.

Vizyon ve Misyon

Misyon


Sağlık ve eğitim sektörünün ihtiyacı olan , multidisipliner alanda mesleki  tam donanıma sahip , iletişim gücü yüksek, çağın gereksinimlerine uygun ve değişime açık , toplum yararını gözeten , insan haklarına...

Misyon


Sağlık ve eğitim sektörünün ihtiyacı olan , multidisipliner alanda mesleki  tam donanıma sahip , iletişim gücü yüksek, çağın gereksinimlerine uygun ve değişime açık , toplum yararını gözeten , insan haklarına, milli ve etik kurallara riayet edebilen , ara kademe insan gücünü  yetiştirmektir.Vizyon

Geleceğin Türkiye’sinde ulusal  ve uluslararası düzeyde ,  yakın planda da ülkemizin ve başta profesyonel  sağlık yönetimlerinin ve eğitim sektörünün beklediği  karizma , deneyim ve eğitim bileşenlerine sahip çalışanlarını yetiştirmiş  , ülkenin topyekün gelişimiyle ilgili sektörlerle sürekli işbirliği içerisinde , mensubu olmaktan gurur duyulan önder  rolünü üstlenen  eğitim- öğretim kurumu olmak.

Serkan Yıldırım

Sevgili öğrencilerim,     Ülkemizin köklü eğitim kurumlarından biri olan Atatürk Üniversitesi’nin Hınıs Meslek Yüksekokulu internet sayfasına hoş geldiniz.     Üniversitemizin Hınıs yerleşkesinde bulunan Yüksekokulumuz’da, 6 bölüm 3 aktif programla 218 öğrenci eğitim al...

Sevgili öğrencilerim,

     Ülkemizin köklü eğitim kurumlarından biri olan Atatürk Üniversitesi’nin Hınıs Meslek Yüksekokulu internet sayfasına hoş geldiniz.

     Üniversitemizin Hınıs yerleşkesinde bulunan Yüksekokulumuz’da, 6 bölüm 3 aktif programla 218 öğrenci eğitim almakta olup, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından açılması uygun görülen Eczane Hizmetleri ile Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programlarına 2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrenci alımının gerçekleşmesi durumunda mevcut öğrenci sayımız yaklaşık 500 olacaktır.

    Yüksekokulumuzun sahip olduğu fiziki imkânlar, güçlü akademik ve idari kadrosu, atölye ve laboratuvar altyapısı ile Hınıs Meslek Yüksekokulu’nun öğrencisi olma ayrıcalığına erişmiş olmanızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Aile sıcaklığını yaşayabileceğiniz çok doğru bir yerdesiniz.

    Okulumuzun en temel amacı, Üniversite, Sanayi,Eğitim ve Sağlık hizmet sektörleri ile işbirliği içinde çağdaş, sektörün ihtiyaç duyduğu ve mezun olunduğunda iş bulma kolaylığı olan ara elemanları yetiştirmektir. Bu anlamda sektördeki beklentiler doğrultusunda Meslek Yüksek Okulumuzdaki programların sayısını her yıl artırmayı planlamaktayız.

    Hınıs Meslek Yüksekokulu’nda sadece mesleki eğitim almayacaksınız. Bunun yanı sıra, kişisel gelişiminizi artıracak; evrensel değerleri de öğreneceksiniz. Böylece, mezun olduktan sonra ister meslek yaşamını ister Dikey Geçiş Sınavı ile daha ileri eğitimi seçin, Meslek Yüksekokulumuzun size kazandırdığı başarı ilkesi tüm yaşantınız boyunca en güçlü dayanağınız olacaktır.

                  Seçtiğiniz yol açık, yaşantınız anlamlı ve mesleğiniz başarı ile dolu olsun.


                                                                           Doç. Dr. Serkan YILDIRIM

                                                                              Yüksekokul Müdürü
Devamını Oku