Okul Hakkında

Yüksekokulumuz 1998 yılında kurulmuştur. Öğrenci kabul edilen programlarımız Gıda Teknolojisi, Su Ürünleri, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Programlarıdır. İnşaat ve Muhasebe Programlarına henüz öğrenci alınmamaktadır. Bölüm ve Programların özelliklerini ve diğer bilgileri anasayfadan izleyebilirsiniz. 2007-2008 Öğretim yılında okulumuzda toplam 125öğrenci öğrenim görmektedir. 2008-2009 yılında okulumuzu tercih edecek yeni öğrenciler ile bu sayının artması beklenmektedir.
Meslek Yüksekokulu binamız 4 katlıdır. Zemin katta laboratuarlar, 1. katta idareciler, 2., 3. ve 4. katta derslikler ve öğretim görevlileri bulunmaktadır. Bilgisayar laboratuarı 3. katta kantinimizin yanındadır. Bilgisayar Laboratuarımız Atatürk Üniversitesi üzerinden sürekli internete bağlı olup 08:00-17:30 arası tüm öğrencilerimize ücretsiz olarak açık bulunmaktadır. 3. katta kütüphane, ders çalışma salonu ve fotokopi hizmeti sunulmaktadır. Bilgisayar eğitimlerimiz nitelikli ve bilgili bir öğretim görevlisi tarafından projeksiyon ve bilgisayar sistemi kullanılarak öğrencilere uygulamalı verilmektedir.  İngilizce eğitimlerimiz Sesli ve görsel yayın setleri kullanılarak projeksiyonla perde ekranına yansıtılarak video-ses-görüntü- anlatım tekniği kullanılarak verilmektedir. Tüm bölüm ve programlarda derslerin görsel sunumlar ile yapılmasına önem verilmektedir. Jeneratör ve güç kaynakları sayesinde elektrik kesintisinden eğitim ve uygulamalar etkilenmemektedir.
Meslek Yüksekokulumuz diğer MYO’ından farklılık arzetmektedir. Öğrenci sayısı nispeten az olduğundan öğretim elemanları, yönetim ve öğrenciler arasında bir aile ortamı oluşmaktadır. Öğrenciler daha kolay ve sıklıkla iletişim kurarak hizmet alabilmektedirler. Gıda teknolojisi programı öğrencileri okulumuzdaki derslerin yanısıra laboratuarlarda öğretim görevlileri ile birlikte uygulama yapmaktadırlar. Ayrıca  Erzurum’da bulunan un, yağ, şeker fabrikaları, et ve balık kurumu kombinası, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü ekmek fabrikası, süt fabrikası ve mikrobiyoloji laboratuarlarında eğitim görmek üzere götürülmektedirler.En son Nüfus sayımı olan 2000 yılı Genel Nüfus Sayımına göre İlçe Nüfusu 31132, Köyler nüfusu 19618 olmak üzere 50750 olan şirin bir ilçemizdir. İlçe merkezi ve mahalleler tamamen asfalt ve kesme parke taşları ile döşenmiştir. Trafik sinyalizasyon sistemi vardır. Şehir merkezi ve mahalleler tamamen ışıklandırılmıştır. Her tür ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mağaza, market ve lokantalar, Pastahane, internet cafe, çay bahçesi, eğlence ve dinlenme Parkı bulunmaktadır. İlçemizde kapalı spor salonu, halı saha ve öğretmenevi bulunmaktadır.
Su ürünleri programı öğrencileri okulumuz laboratuarında bulunan alet ve ekipmanları kullanarak öğretim görevlileri ile beraber Hınıs ilçesinde bulunan dere ve göllerde balık tutup laboratuarda inceleme yapabilmekte, Ziraat fakültesi Su Ürünleri Bölümü alabalık tesislerine ve çevrede bulunan tesislere eğitim görmek üzere götürülmektedirler.
Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı programı öğrencileri okuldaki derslerin yanısıra büyük bir hayvancılık bölgesi olan Hınıs ilçe ve köylerine gezi düzenlenerek hayvancılığın durumu hakkında bilgi görgü sahibi olmakta, ziraat fakültesi zootekni bölümü sığır, koyun, tavukçuluk ve arıcılık tesislerine eğitim görmek üzere götürülmektedirler. Ayrıca Tarim ilçe müdürlüğü ile işbirliği yapılarak veteriner yanında suni tohumlama ve aşılama işlerine katılımları sağlanabilmektedir.
Yüksekokulumuzda okuyan maddi durumu zayıf başarılı öğrencilerimiz yüksekokulumuza tahsis edilen burslardan da yararlanabilmektedirler.
Meslek yüksekokulumuzdan meslek ara elemanı olarak mezun olan öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun bir özel işletmede görev aldıkları, hatta işletmenin yöneticisi konumunda oldukları, bazılarının da kendi işini kurduğu haberleri bizi mutlu etmektedir. Mezun olan öğrencilerle iletişimimiz devam etmektedir.
Yüksekokulumuzda sosyal faaliyetler olarak düzenli olarak moral gecesi adıyla müzikli eğlenceler düzenlenmektedir. Atatürk Üniversitesi ve Erzurum`u tanıtıcı geziler yapılmaktadır.  Yıl sonunda Mezuniyet töreni ve mezuniyet gecesi yapılmaktadır.
Sportif faaliyetler olarak şehirde kaymakamlığın düzenlemiş olduğu spor müsabakalarına ve üniversitemizde düzenlenen spor müsabakalarına öğrencilerimiz katılmaktadır. Bahçemizde voleybol, basketbol ve futbol oynayabilmektedirler.
Yıl sonunda öğrencilerimiz teknik ve kültürel geziler düzenleyerek ülkemizin değişik yerlerini gezmektedirler.
Meslek Yüksekokulumuzda okuyan öğrenciler okulumuzun eğitim ve öğretim imkanlarından en iyi şekilde yararlanarak mezun olduklarında meslek sahibi olabilmektedirler.
Hınıs Erzurum`a 150 km mesafede ve 1700 m rakımlı,
Öğrencilerin barınma ihtiyacının karşılanması  Hınıs Belediyesi tarafından taahhüt edilmiş olup olanaklar ölçüsünde karşılanmaya çalışılmaktadır. İsteyen öğrenciler özel olarak ev tutup kalabilmektedir. Kredi ve yurtlar kurumuna ait bir öğrenci yurdu bulunmamaktadır. Yurt yaptırılması için girişimler devam etmektedir.
Hınıs Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ve personeli ; öğrencilerinin en iyi şekilde yetişmesi ve meslek sahibi olması için her türlü gayreti sarfetmektedir. Öğretim elemanlarına ve idarecilere ve öğrencilere çalışma ve başarılı olmaları için özgür bir ortamda huzuru, mutluluğu, sevgiyi, saygıyı ve hür düşünceyi esas alan bir ortam sağlamaktadır. Bunu kapıdan içeriye adımınızı attığınız an hissedeceksiniz..............
Bilgi almak istediğiniz konular için ana sayfada "Yazışmalar" bölümünü kullanabilir, hinismyo@atauni.edu.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0442 511 28 15` i telefon ile arayarak bilgi alabilirsiniz. Sizi güleryüzlü memurlarımız karşılayacaktır. Okulumuzu tercih etmenizi bekliyoruz.
Saygı ve Sevgilerimizle....