Oltu Meslek Yüksekokulu

 • Mazeret

  2017-2018 Güz Yarıyılı Bütünleme mazeret sınavları 24.01.2018 tarihinde yapılacaktır. İlgililere duyurulur. ...

  Duyuruya Git
  slider1
 • Tek Ders

  20178-2018 Güz yarıyılı Tek Ders sınavına ilişkin duyuru ekte yer almaktadır. İlgililere duyurulur. ...

  Duyuruya Git
  slider1
 • Bütünleme sınav tarihleri

  Yüksekokulumuz 2017-2018 güz yarıyılı bütünleme sınav takvimi ekte sunulmuştur. Duyurulur. ...

  Duyuruya Git
  slider1
 • Yatay Geçiş

  Meslek Yüksekokulumuz yatay geçiş kontenjanları ile son 4 yıla ait giriş puanlarını içeren dosyalar yazımız ekinde sunulmuş olup, ilgililere duyurulur...  ...

  Duyuruya Git
  slider1

Duyurular

Yüksek okulumuz yatay geçiş kontenjanlarına ait bilgi ve belgeler duyurular bölümünde ilan edilmiştir. Duyurulur

Vizyon ve Misyon

Oltu Meslek Yüksekokulu, bilginin, toplumumuzun ve insanlığın, sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik alanlarda gelişmesi yönünde kullanılmasını amaç edinmiştir.   Ülkelerin kalkınması ve uluslararası alanda rekabet edebilmesi için, ... Oltu Meslek Yüksekokulu, bilginin, toplumumuzun ve insanlığın, sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik alanlarda gelişmesi yönünde kullanılmasını amaç edinmiştir.   Ülkelerin kalkınması ve uluslararası alanda rekabet edebilmesi için, temelde yetişmiş insan gücüne ihtiyaç vardır. Bilgi üretme kapasitesi gelişmiş ve modern bilgi ve teknolojiyi kullanabilen insan unsuru, 2000’li yılların dünyasını yönlendirecek en etkili faktör olacaktır.   Oltu Meslek Yüksekokulu, üniversitemizin adını taşımaktan büyük gurur duyduğu, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ülkemizin modern dünyada yerini almasını sağlayan Büyük Önder Atatürk`ün gösterdiği hedeflere ulaşmada çağın gerektirdiği her türlü bilgiyi; ülkesinin menfaatlerini gözeterek öğretmeyi ve değerlendirmeyi temel ilke olarak kabul etmektedir. Bu ilke doğrultusunda, Oltu Meslek Yüksekokulu, lâik, demokratik, ülkesi ve milletinin birlik ve beraberliğine önem veren, insan hak ve hürriyetine saygılı, bilimsel düşünme yeteneğine sahip öğrenciler yetiştirmektedir.   Toplumun istek ve ihtiyaçlarına en uygun kalitede cevap verilebilmesi için her türlü bilgi ve beceriye sahip insan gücünün yetiştirilmesi gerekir. Gençleri, geleceğin dünyasına çağdaş donanımlarla hazırlamayı başta gelen görevleri arasında kabul eden yüksekokulumuz, büyük bir özveriyle, katılımcı ve çağdaş düşüncelerle yarınlara yön verebilecek Türk insanının yetiştirilmesine çalışmaktadır.   Oltu Meslek Yüksekokulu, öğrencilerine bilgiye ulaşma, bilgi sağlama, bilgi üretme ve elde edilen bilgileri değerlendirebilme becerisini kazandırmaktadır. Oltu Meslek Yüksekokulu, sürekli değişen ve yenilenen bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilecek, uluslararası rekabet gücüne sahip bir ortam hazırlamayı öncelikli görevleri arasında kabul etmektedir. Bu bağlamda “Sürekli Öğrenmek ve Öğretmek” Oltu Meslek Yüksekokulu’nun vizyonu olarak benimsenmiş, “Sürekli Öğrenen ve Öğreten Bireyler Yetiştirmek” bir misyon olarak kabul edilmiştir.

Tarihçe


Oltu Belediye Başkanlığı, 03.04.1994 tarih ve 3 Sayılı Belediye Meclis Kararına istinad eden yazısı ile Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’ne müracaat ederek Oltu İlçesinde bir Yüksekokul açılmasını talep etmiştir. Atatürk Üniversitesi Rek...


Oltu Belediye Başkanlığı, 03.04.1994 tarih ve 3 Sayılı Belediye Meclis Kararına istinad eden yazısı ile Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’ne müracaat ederek Oltu İlçesinde bir Yüksekokul açılmasını talep etmiştir. Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü,  Yüksekokul için gerekli asgari fiziki imkanların belediye tarafından karşılanması şartıyla Oltu Meslek Yüksekokulu’nun açılmasını uygun görmüş ve 01.06.1994 tarihli yazıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na müracaat etmiştir. Yükseköğretim Kurulu bu müracaatı 05.07.1994 tarih ve 1558 Sayılı kararı ile kabul etmiştir. Böylece Oltu Meslek Yüksekokulu 1995-1996 Eğitim-Öğretim yılında Belediye’ye ait bir binada akademik faaliyetlerine başlayarak, yükseköğrenime ilk adımını atmıştır. 2000 Yılında Yüksekokul binamız hizmete açılmış, derslikler ,laboratuar, atölye ve stüdyo sınıfları ile öğrencilerimize uygulamalı olarak ders verme imkanı genişletilerek eğitim öğretime devam edilmiştir.

Cavit Yeşilyurt

Bilginin, toplumumuzun ve insanlığın, sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik alanlarda gelişmesi yönünde kullanılmasını amaç edinmiş olan Oltu Meslek Yüksekokulu ülkenin kalkınması ve uluslararası alanda rekabet edebilmesi için, temelde ihtiyaç duyulan yetişmiş insan gücünün oluşturulmas... Bilginin, toplumumuzun ve insanlığın, sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik alanlarda gelişmesi yönünde kullanılmasını amaç edinmiş olan Oltu Meslek Yüksekokulu ülkenin kalkınması ve uluslararası alanda rekabet edebilmesi için, temelde ihtiyaç duyulan yetişmiş insan gücünün oluşturulması için tüm imkânlarını seferber etmektedir. Bunu yaparken üniversitemizin adını taşımaktan büyük gurur duyduğu, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ülkemizin modern dünyada yerini almasını sağlayan Büyük Önder Atatürk'ün gösterdiği hedeflere ulaşmada çağın gerektirdiği her türlü bilgiyi; ülkesinin menfaatlerini gözeterek öğretmeyi ve değerlendirmeyi temel ilke olarak kabul etmektedir. Bu ilke doğrultusunda, Oltu Meslek Yüksekokulu, lâik, demokratik, ülkesi ve milletinin birlik ve beraberliğine önem veren, insan hak ve hürriyetine saygılı, bilimsel düşünme yeteneğine sahip öğrenciler yetiştirmektedir.
 
Oltu Meslek Yüksekokulu öğrenci odaklı olma misyonunu yerine getirirken kısıtlı imkânlarına rağmen sahip olduğu değerlerden güç alarak eksikliklerin giderilmesi için büyük bir azim ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürmektedir.
 
 
                                                                                                           Prof. Dr. Sırrı ŞAHİN
Devamını Oku