Patoloji A.D

 

TIBBİ PATOLOJİ ANABİLİM DALI TARİHÇESİ, MİSYON VE VİZYONU:

 Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı 1964 yılında Türkiye’de 10. sırada Patoloji Bölümü olarak kurulmuştur, eğitim ve öğretim faaliyetleri devam ettirilmiştir.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerini ve Patoloji Anabilim Dalı araştırma görevlilerinin yeni bilimsel ve teknolojik metodlara göre nitelikli bilgi sunarak eğitmek, tez ve araştırma projeleri ile patoloji eğitim ve öğretiminin gelişmesine katkıda bulunabilecek bilim adamları yetiştirmektir. 

Patoloji alanında günümüz teknolojisinin sağladığı tüm olanakları en etkili şekilde kullanarak, ahlaki ve etik değerlere saygılı, kendisini geliştiren, girişimci, yenilikçi patologların yetişmesini sağlamaktır.

ANABİLİM DALINDA YAPILAN ÖZEL İŞLEMLER:

            Patoloji Anabilim Dalı, Rutin Laboratuvarlar (doku takip, doku gömme, mikrotom, su banyosu, buzdolabı, etüv), Enzim ve İmmünhistokimya Laboratuvarı (otomotik immünboya makinesi, mikrodalga fırın, derin dondurucu, etüv, buzdolabı), Sitoloji Laboratuvarı (sitosantrifüj, hücre bloğu), Makroskopi ve Mikroskopi değerlendirme odaları, Morfometre ve Görüntü Analiz Sistemleri, Stereolojik Analiz Sistemi, İmmünfloresan ve FISH değerlendirme teknikleri, Frozen Ünitesi ve Histoloji Anabilim Dalı ile ortak kulanım olanağı mevcut Elektron Mikroskopi ile hizmet vermektedir.