Su Ürünleri Fakültesi

Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını dileriz. Birlikte başarılı bir yıl geçirmemiz temennisiyle...

Tarihçe

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’ ne bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın 05/10/2010 tarih ve 18022 sayılı yazıları üzerine, 28/03/1983 tarih ve 2809 Sayılı Kanunun ek 30.maddesine göre Bakanlar Kurulunun... Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’ ne bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın 05/10/2010 tarih ve 18022 sayılı yazıları üzerine, 28/03/1983 tarih ve 2809 Sayılı Kanunun ek 30.maddesine göre Bakanlar Kurulunun 25/10/2010 tarihli kararı ile kurulmuş olup, 15 Kasım 2010 tarih ve 27760 sayılı Resmi Gazetede yayımlananak yürürlüğe girmiştir.

Vizyon ve Misyon

Misyonu Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi; sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek donanımlı su ürünleri mühendislerini yetiştirmek hedefi yanında bölge üreticilerine teknik ve canlı materyal desteği de sağlamaktadır. Öğrencilerin pratik bilgi ... Misyonu Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi; sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek donanımlı su ürünleri mühendislerini yetiştirmek hedefi yanında bölge üreticilerine teknik ve canlı materyal desteği de sağlamaktadır. Öğrencilerin pratik bilgi ve becerileri kazandıkları araştırma ünitelerinde üretilen su ürünleri ile yerleşke sakinleri ve şehir halkının günlük balık ihtiyaçları temin edilmektedir. Bu şekilde, düşük olan su ürünleri tüketiminin arttırılması yanında sağlıklı beslenmelerine katkı sağlanması da hedeflenmektedir. Vizyonu Fakültemiz sahip olduğu İçsu Balıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Akvaryum Balıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve çok yönlü araştırmalara cevap verebilecek modern donanıma sahip laboratuarları ile bu sektörü tercih etmiş ülkemiz gençlerine günümüzün bilgi birikimini vermek ve geleceğin ufuklarını kazandırmayı kendisine vizyon edinmiştir.