Tıbbi Genetik A.D

BİRİM TARİHÇESİ:

Tıbbi Genetik Anabilim Dalı 2004 yılına kadar, Temel Tıp Bilimleri’ne bağlı Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı içerisinde bir Bilim Dalı olarak faaliyetlerini sürdürmüştür.

Anabilim Dalımız Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının 20.07.2004 tarih ve 13748 sayılı yazıları ile kuruluşunu tamamlamış ve Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

                                                                                                BİRİMİN MİSYONU VE VİZYONU

Tıbbi Genetik Anabilim Dalı, Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesinin Tıbbi Genetik lisans derslerini vermektedir. Tıbbi Genetik, Tıp Fakültesi 5.sınıf eğitim programında seçmeli staj olarak bulunmaktadır.

Ayrıca tıbbi Genetik Anabilim Dalımızda, tıpta uzmanlık tüzüğüne göre ve TUS sınavı ile alınan araştırma görevlilerine Tıbbi Genetik Uzmanlığı eğitimi verilmektedir.

Anabilim Dalımızda, Klinik Genetik, Dismorfoloji, Sitogenetik, Moleküler Sitogenetik, Moleküler Genetik, Mitokondriyal DNA Patolojileri ve Genetik Danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

BİRİMİN HEDEFİ:

Resmi kuruluşunu tamamlamış ve faaliyetlerine aralıksız devam eden Anabilim Dalımızda amacımız; Tıbbi Genetik bilgisine ve donanımına sahip hekim ve Tıbbi Genetik Uzmanı hekimleri yetiştirmek, bölgemizin ihtiyacı olan rutin genetik tanı ve danışmanlık hizmetlerini güncel ve doğru yaklaşımlarla halkımıza sunabilmektir.