Üniversite Adayları

Prof. Dr. Hikmet KOÇAK   Atatürk Üniversitesinin Değerli Öğrenci Adayı,

        Türkiye’nin en köklü öğretim kurumlarından biri olan Atatürk Üniversitesi Rektörü olarak, üniversitemiz hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

        Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda gösterdiğiniz başarıdan dolayı sizleri kutluyorum. Bu aşamada vereceğiniz karar ve yapacağınız tercihle, hayatınızın geri kalan sürecini belirleyen dönüm noktasının belki de en önemli adımını atacaksınız. 

        Sizlerin de tanık olduğu gibi dünya hızla değişmekte; şartlar, gerek ülkeler gerekse bireyler için her geçen gün biraz daha farklılaşmakta, bilgiler hızla eskiyip yerini bir yenisine bırakmaktadır. Bugünün küresel dünyasında başarılı olmanız, dünyanın her ülkesinde kendinizi ispatlamanız üniversitede edineceğiniz bilgi ve birikimin yanında, bireysel olarak göstereceğiniz gayretlere de bağlıdır. Bunun için de alacağınız eğitimin kalitesi önemlidir. 56 yıllık köklü geçmişi ile çağdaş ve evrensel bilimin, teknolojik gelişmelerin, topluma fayda sağlayan projelerin öncüsü olarak bir dünya üniversitesi olma yolundaki çalışmalarını sürdürmekte olan Atatürk Üniversitesi, sizlere bu eğitimi vaat etmektedir.

        Üniversitemiz, 440’ı profesör olmak üzere 2550 seçkin öğretim elemanı ile eğitim-öğretim faaliyetlerini yürüten ülkemizin gözde bir kampüs üniversitesidir. Üniversitemizde eğitim alan binlerce öğrenciye her yıl yaklaşık 10 bin yeni öğrenci daha katılmaktadır. Seçkin ve donanımlı eğitim kadrolarına sahip olan Üniversitemiz, gerek ulusal gerekse uluslararası çalışmalarıyla Türk Yükseköğretiminde ve bilim dünyasında etkin bir konumdadır.

        Üniversitemiz, 20 fakülte, 2 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 7 enstitü, 22 uygulama ve araştırma merkezi ile 56.905 örgün öğretim, 20.280 açıköğretim ve 6903 uzaktan eğitim olmak üzere 84 bini aşkın öğrenciye 115 önlisans, 156 lisans, 185 yüksek lisans, 146 doktora olmak üzere toplam 602 programla eğitim veren modern bir yükseköğretim kurumudur. Bünyemizde 1500’e yakın yabancı uyruklu öğrenci eğitim görmektedir. Tıp Fakültemiz bünyesinde İngilizce Tıp programı bulunmakta, Açıköğretim Fakültemiz eğitim-öğretime devam etmektedir.

        Atatürk Üniversitesi, kuruluşundan bugüne yetiştirdiği mühendis, mimar, öğretmen, sanatçı ve diğer alanlardaki bilim adamlarıyla, dünyanın ve ülkenin ihtiyaç duyduğu her alanda sayısız katkılarda bulunmaktadır. Başarılarıyla ve yetiştirdikleriyle, ülkemizdeki diğer üniversitelerin hemen hepsinde çalışan Atatürk Üniversiteli akademisyenleriyle daima adından söz ettiren Üniversitemiz mezunları arasında çok sayıda öncü bilim insanı, sanatçı, iş adamı, bürokrat ve siyasetçi yer almaktadır.

        Üniversitemiz, sizlere zengin laboratuvar imkânları, kütüphaneleri, her türlü sosyal, kültürel ve sportif aktiviteyi gerçekleştireceğiniz merkezleri, yüksek standartlı yurtları, 200’e yakın öğrenci kulübü, canlı, şehirle bütünleşmiş yerleşkesi ile dinamik, sıcak bir kampüs yaşamı sunmaktadır. 

        Tarihten geleceğe bir bilim köprüsü olan Atatürk Üniversitesi, MEVLANA, ERASMUS, SOCRATES, FARABİ gibi ulusal ve uluslararası öğretim üyesi ve öğrenci değişim programları çerçevesinde, yurtdışına çok sayıda öğrenci gönderen üniversitelerden biridir. 

        Sevgili Öğrenci Adaylarımız, 

        Sizler, değişimin anahtarı, gelişimin itici gücüsünüz. Her alanda gelişmiş, istikrar içinde büyüyen, güçlü, demokratik ve müreffeh Türkiye’nin mimarları sizler olacaksınız. Yaratıcı, katılımcı, araştırma yetenekleri gelişmiş, çalışmalarıyla gündem oluşturan, sorgulayan, çözüm üreten, ileri teknolojilere hâkim, yabancı dil bilen, sosyal ilişkileri güçlü gençler olarak insanlığa katkıda bulunmak, dünyaya yön vermek istiyorsanız sizleri Atatürk Üniversitesi Ailesi’ne katılmaya davet ediyorum. Sizinle birlikte Üniversitemiz, ülkesine ve insanlığa yararlı, mesleki ahlâka sahip, çağa hazır mezunlar yetiştirmeye devam edecektir. 

        Atatürk Üniversitesi mensubu olacak siz değerli öğrencilerimizle, Üniversitemizin bilimsel varlığını çağdaş ve modern bilim anlayışını daha iyi yerlere taşıyacağız. Hayalini kurduğunuz yerde eğitim hakkını kazanabilmeniz temennisiyle hayatınızın her döneminde başarılı olmanızı diliyor, sizleri ve ailelerinizi kutluyorum. 

        En içten sevgilerimle...

 

Prof. Dr. Hikmet KOÇAK
Atatürk Üniversitesi Rektörü